Trupa de teatru I.L.Caragiale

TRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI “I.L. CARAGIALE”

Colegiul nostru are o lunga si frumoasa traditie in activitatea teatrala. Pe scena salii de  festivitatii au facut primii pasi pe taramul teatrului viitoare personalitati de mare prestigiu ale scenei si filmului romanesc:

Ilinca Tomoroveanu
Valeria Seciu
Simona Bondoc
Lucian Pintilie
Cornel Todea
Eugenia Maci
Andrei Blaier
Irina Movila
Dorina Chiriac
Stefan Banica Jr.
Andreea Bibiri

De-a lungul timpului, o serie de profesori s-au ocupat cu har si pasiune de miscarea teatrala din Colegiul National “I.L.Caragiale”. Un rol deosebit de important l-a avut doamna Veronica Focseneanu, profesor de lb.engleza si director al colegiului intre anii 1997 – 2004. Cu un talent si un fler  deosebite, cu o pasiune imensa, domna Veronica Focseneanu a descoperit neincetat talente si a modelat destine. Tot datorita doamnei Focseneanu a existat o miscare teatrala si in randul profesorilor, care “s-au dat in spectacol”, cu o bucurie unica si irepetabila, in fragmente de piese si schite celebre – “Five o’clock”,  “Justitie” , “Hamlet”, “Henry V”, spre deliciul si entuziasmul discipolilor lor .

Actuala echipa de teatru a colegiului, trupa “LU’CAragiale”, s-a infiripat in anul 2007. Datorita doamnei Tamara Cretulescu, actrita a Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, care este coordonatorul artistic al trupei,  echipa de treatru a avut marea sansa sa lucreze la nivel profesionist, iar permormantele sunt pe masura:

In anul 2008:

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol la Festivalul Interanational de Teatru pentru Elevi “George Constantin” – “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Adrian Bodea – pentru rolul Miroiu din “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Andrei Albulescu – pentru rolul Grig din “Steaua fara Nume” – de Mihail Sebastian.

In prezent, Andrei Albulescu este student in ultimul an la Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L.Caragiale”, sectia Actorie, clasa prof. Florin Zamfirescu.

Get the Flash Player to see this content.

In anul 2009:

La Festivalul de Teatru pentru Elevi “Florian Pittis”, desfasurat la Teatrul “Lucia Sturdza Bulandra”:

Marele Trofeu al Festivalului – pentru spectacolul  “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Ioana Marcu – pentru rolul Margarita din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Roxana Milcica – pentru rolul Lucietta din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

La Festivalul International de Teatru pentru Elevi “George Constantin”: Premiul pentru regie – spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Atat in anul 2008, cat si in anul 2009, dupa premiile luate la cele doua festivaluri, trupa “LU’CAragiale” si-a prezentat spectacolele pe una din scenele Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, prin bunavointa doamnelor Ilinca Tomoroveanu, director adjunct al Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti (si fosta caragialista) si Tamara Cretulescu, actrita a aceluiasi Teatru si Coordonatorul Artistic al Trupei de Teatru a Colegiului.

Get the Flash Player to see this content.

vezi galeria fotoTRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI “I.L. CARAGIALE”

Colegiul nostru are o lunga si frumoasa traditie in activitatea teatrala. Pe scena salii de festivitatii au facut primii pasi pe taramul teatrului viitoare personalitati de mare prestigiu ale scenei si filmului romanesc:

Ilinca Tomoroveanu

Valeria Seciu

Simona Bondoc

Lucian Pintilie

Cornel Todea

Eugenia Maci

Andrei Blaier

Irina Movila

Dorina Chiriac

Stefan Banica Jr.

Andreea Bibiri

De-a lungul timpului, o serie de profesori s-au ocupat cu har si pasiune de miscarea teatrala din Colegiul National “I.L.Caragiale”. Un rol deosebit de important l-a avut doamna Veronica Focseneanu, profesor de lb.engleza si director al colegiului intre anii 1997 – 2004. Cu un talent si un fler deosebite, cu o pasiune imensa, domna Veronica Focseneanu a descoperit neincetat talente si a modelat destine. Tot datorita doamnei Focseneanu a existat o miscare teatrala si in randul profesorilor, care “s-au dat in spectacol”, cu o bucurie unica si irepetabila, in fragmente de piese si schite celebre – “Five o’clock”, “Justitie” , “Hamlet”, “Henry V”, spre deliciul si entuziasmul discipolilor lor .

Actuala echipa de teatru a colegiului, trupa “LU’CAragiale”, s-a infiripat in anul 2007. Datorita doamnei Tamara Cretulescu, actrita a Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, care este coordonatorul artistic al trupei, echipa de treatru a avut marea sansa sa lucreze la nivel profesionist, iar permormantele sunt pe masura:

In anul 2008 :

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol la Festivalul Interanational de Teatru pentru Elevi “George Constantin” – “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Adrian Bodea – pentru rolul Miroiu din “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Andrei Albulescu – pentru rolul Grig din “Steaua fara Nume” – de Mihail Sebastian.

In prezent, Andrei Albulescu este student in ultimul an la Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L.Caragiale”, sectia Actorie, clasa prof. Florin Zamfirescu.

In anul 2009 :

La Festivalul de Teatru pentru Elevi “Florian Pittis”, desfasurat la Teatrul “Lucia Sturdza Bulandra”:

Marele Trofeu al Festivalului – pentru spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Ioana Marcu – pentru rolul Margarita din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Roxana Milcica – pentru rolul Lucietta din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

La Festivalul International de Teatru pentru Elevi “George Constantin”: Premiul pentru regie – spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Atat in anul 2008, cat si in anul 2009, dupa premiile luate la cele doua festivaluri, trupa “LU’CAragiale” si-a prezentat spectacolele pe una din scenele Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, prin bunavointa doamnelor Ilinca Tomoroveanu, director adjunct al Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti (si fosta caragialista) si Tamara Cretulescu, actrita a aceluiasi Teatru si Coordonatorul Artistic al Trupei de Teatru a Colegiului.

     Newsletter
Introduceti datele pentru a va abona