Trupa de teatru I.L.Caragiale

TRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI “I.L. CARAGIALE”

Colegiul nostru are o lunga si frumoasa traditie in activitatea teatrala. Pe scena salii de  festivitatii au facut primii pasi pe taramul teatrului viitoare personalitati de mare prestigiu ale scenei si filmului romanesc:

Ilinca Tomoroveanu
Valeria Seciu
Simona Bondoc
Lucian Pintilie
Cornel Todea
Eugenia Maci
Andrei Blaier
Irina Movila
Dorina Chiriac
Stefan Banica Jr.
Andreea Bibiri

De-a lungul timpului, o serie de profesori s-au ocupat cu har si pasiune de miscarea teatrala din Colegiul National “I.L.Caragiale”. Un rol deosebit de important l-a avut doamna Veronica Focseneanu, profesor de lb.engleza si director al colegiului intre anii 1997 – 2004. Cu un talent si un fler  deosebite, cu o pasiune imensa, domna Veronica Focseneanu a descoperit neincetat talente si a modelat destine. Tot datorita doamnei Focseneanu a existat o miscare teatrala si in randul profesorilor, care “s-au dat in spectacol”, cu o bucurie unica si irepetabila, in fragmente de piese si schite celebre – “Five o’clock”,  “Justitie” , “Hamlet”, “Henry V”, spre deliciul si entuziasmul discipolilor lor .

Actuala echipa de teatru a colegiului, trupa “LU’CAragiale”, s-a infiripat in anul 2007. Datorita doamnei Tamara Cretulescu, actrita a Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, care este coordonatorul artistic al trupei,  echipa de treatru a avut marea sansa sa lucreze la nivel profesionist, iar permormantele sunt pe masura:

In anul 2008:

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol la Festivalul Interanational de Teatru pentru Elevi “George Constantin” – “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Adrian Bodea – pentru rolul Miroiu din “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Andrei Albulescu – pentru rolul Grig din “Steaua fara Nume” – de Mihail Sebastian.

In prezent, Andrei Albulescu este student in ultimul an la Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L.Caragiale”, sectia Actorie, clasa prof. Florin Zamfirescu.

[flashvideo file=http://www.cnilcb.ro/wp-content/uploads/2010/12/Clip-1-badaranii-caragiale-2009.mp4 /]

In anul 2009:

La Festivalul de Teatru pentru Elevi “Florian Pittis”, desfasurat la Teatrul “Lucia Sturdza Bulandra”:

Marele Trofeu al Festivalului – pentru spectacolul  “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Ioana Marcu – pentru rolul Margarita din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Roxana Milcica – pentru rolul Lucietta din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

La Festivalul International de Teatru pentru Elevi “George Constantin”: Premiul pentru regie – spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Atat in anul 2008, cat si in anul 2009, dupa premiile luate la cele doua festivaluri, trupa “LU’CAragiale” si-a prezentat spectacolele pe una din scenele Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, prin bunavointa doamnelor Ilinca Tomoroveanu, director adjunct al Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti (si fosta caragialista) si Tamara Cretulescu, actrita a aceluiasi Teatru si Coordonatorul Artistic al Trupei de Teatru a Colegiului.

[flashvideo file=http://www.cnilcb.ro/wp-content/uploads/2010/12/Clip-1-Steaua-fara-nume.mp4 /]

vezi galeria fotoTRUPA DE TEATRU A COLEGIULUI “I.L. CARAGIALE”

Colegiul nostru are o lunga si frumoasa traditie in activitatea teatrala. Pe scena salii de festivitatii au facut primii pasi pe taramul teatrului viitoare personalitati de mare prestigiu ale scenei si filmului romanesc:

Ilinca Tomoroveanu

Valeria Seciu

Simona Bondoc

Lucian Pintilie

Cornel Todea

Eugenia Maci

Andrei Blaier

Irina Movila

Dorina Chiriac

Stefan Banica Jr.

Andreea Bibiri

De-a lungul timpului, o serie de profesori s-au ocupat cu har si pasiune de miscarea teatrala din Colegiul National “I.L.Caragiale”. Un rol deosebit de important l-a avut doamna Veronica Focseneanu, profesor de lb.engleza si director al colegiului intre anii 1997 – 2004. Cu un talent si un fler deosebite, cu o pasiune imensa, domna Veronica Focseneanu a descoperit neincetat talente si a modelat destine. Tot datorita doamnei Focseneanu a existat o miscare teatrala si in randul profesorilor, care “s-au dat in spectacol”, cu o bucurie unica si irepetabila, in fragmente de piese si schite celebre – “Five o’clock”, “Justitie” , “Hamlet”, “Henry V”, spre deliciul si entuziasmul discipolilor lor .

Actuala echipa de teatru a colegiului, trupa “LU’CAragiale”, s-a infiripat in anul 2007. Datorita doamnei Tamara Cretulescu, actrita a Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, care este coordonatorul artistic al trupei, echipa de treatru a avut marea sansa sa lucreze la nivel profesionist, iar permormantele sunt pe masura:

In anul 2008 :

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol la Festivalul Interanational de Teatru pentru Elevi “George Constantin” – “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Adrian Bodea – pentru rolul Miroiu din “Steaua fara Nume” de Mihail Sebastian.

Premiul pentru Cel Mai Bun Actor: Andrei Albulescu – pentru rolul Grig din “Steaua fara Nume” – de Mihail Sebastian.

In prezent, Andrei Albulescu este student in ultimul an la Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L.Caragiale”, sectia Actorie, clasa prof. Florin Zamfirescu.

In anul 2009 :

La Festivalul de Teatru pentru Elevi “Florian Pittis”, desfasurat la Teatrul “Lucia Sturdza Bulandra”:

Marele Trofeu al Festivalului – pentru spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Ioana Marcu – pentru rolul Margarita din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal: Roxana Milcica – pentru rolul Lucietta din “Badaranii” de Carlo Goldoni.

La Festivalul International de Teatru pentru Elevi “George Constantin”: Premiul pentru regie – spectacolul “Badaranii” de Carlo Goldoni.

Atat in anul 2008, cat si in anul 2009, dupa premiile luate la cele doua festivaluri, trupa “LU’CAragiale” si-a prezentat spectacolele pe una din scenele Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti, prin bunavointa doamnelor Ilinca Tomoroveanu, director adjunct al Teatrului National “I.L.Caragiale” – Bucuresti (si fosta caragialista) si Tamara Cretulescu, actrita a aceluiasi Teatru si Coordonatorul Artistic al Trupei de Teatru a Colegiului.