Centru de evaluare Sprach

Parteneriatul de pregatire, examinare si evaluare a elevilor din Colegiul National „I. L. Caragiale” se desfasoara in cadrul programului LEP (Leboer Eutseude Programm – Programul de trimitere a cadrelor didactice din Germania in alte tari), aflat sub patronajul Ministerului Afacerilor Externe din Romania si Germania precum si al Ministerului Educatiei, Cercetariii, Tineretului si Sportului.

Valoarea acestui program consta si in faptul ca unul dintre profesorii germani ai Colegiului nostru este si coordonator de specialitate pentru DSD. Profesorii de germana ai Colegiului beneficiaza de formare continua in cadrul acestui parteneriat asigurand astfel elevilor pregatirea pentru performanta.

Examenul de competente lingvistice Deutsche Sprachdiplom este proiectul comun al Guvernului Federal al Germaniei si al Land-urilor germane impreuna cu Guvernele din 60 de tari. Examinarea se desfasoara in peste 800 de scoli din lume, iar Colegiul National „I. L. Caragiale” este singurul centru de examinare pentru zona de sud a Romaniei. Evaluarea probelor scrise are loc la Koln, iar proba orala se desfasoara in Colegiul nostrum, fiind examinatori profesori ai Colegiului nostru si profesori nativi germani. Examenul corespunde nivelului B2 respectiv C1 din cadrul european comun de referinta pentru limbi si este o conditie obligatorie de admitere intr-o universitate din Germania.

DSD_Info_1
DSD_Info_2