Schimburi de elevi

Schimburi culturale de elevi cu scoli din Olanda si Belgia

Urmare a vizitei unui grup de profesori olandezi in scoli din Bucuresti, coordonatorul de proiecte internationale Rien Geurts, Udens College, Uden, Olanda a propus colegiului nostru un parteneriat bilateral in ceea ce priveste un schimbul cultural anual de elevi. Colegiul olandez este unul dintre cele mai prestigioase din Brabantul de Nord, cu standarde educationale inalte.

Anul scolar 2010-2011 este al treilea an in care cite un grup de elevi si profesori ai ambelor colegii se implica in activitati diverse avand ca scop o mai buna cunoastere a zonei de unde provin, de la atitudini si valori, la cultura si traditie. Elevii se viziteaza reciproc cite o saptamana, pentru a cunoaste mai bine spatiul cultural din care provine fiecare, pentru a participa la cursurile scolii partenere, avand astfel posibilitatea de a veni in contact cu specificul tarii partenere, avind drept ghid un adolescent de virsta lor. Cu aceste prilejuri s-au legat prietenii stranse, unii parteneri dorind sa se viziteze reciproc si in afara perioadelor stabilite de comun acord de cele doua colegii.

Incepand cu anul scolar 2010-2011, acelasi tip de parteneriat cultural bilateral a fost deschis intre colegiul nostru si Sint-Theresiacollege, Kapelle-op-den-Bos, Belgia. Grupul de elevi belgieni a vizitat deja Romania la sfirsitul lunii octombrie 2010.

Relatia belgiana a fost initiata la intalnirile bianuale ale grupului de scoli din Olanda, Belgia, Franta, Germania, Italia, Spania si Suedia care formeaza parteneriatului multilateral Comenius cu numele INCREASE, la care colegiul nostru a participat numai un an, fiind obligat sa se retraga din lipsa de finantare din partea ANPCDEFP.

Pentru a afla modalitatea de inscriere, va rugam sa cititi fisierul de mai jos.
Schimburile culturale bilaterale de elevi

Puteti citi mai jos impresiile unor elevi si profesori care au participat la astfel de schimburi

Prof. Ruxandra Achim – Schimburi culturale de elevi cu scoli din Olanda si Belgia (2010-2011)
Elev Cosmin Dogarescu, 10D – Ce am invatat in Olanda (2010-2011)
Elev Madalina Mezaros, 10F – Olanda – în şi dincolo de stereotip (2010-2011)
Elev Sabin coscovelnita, 11E – Fortul Breendonk (2010-2011)
Elev Alina Vasile, 11D – Dacă-i miercuri, e Belgia (2010-2011)